Každoročně v listopadu představujeme Tiché svědkyně veřejnosti, neboť 25. listopad je již od 80. let 20. století připomínán po celém světě jako Mezinárodní den proti násilí na ženách. Červené siluety žen, vypovídají o skutečných příbězích žen, které byly zavražděny rukou svého nejbližšího – manžela, partnera, druha. Projekt Tiché svědkyně má nejen varovat před tragickými konci neřešeného domácího násilí ale i apelovat: aby nedocházelo ke zbytečným vraždám žen, matek, dcer.

Odhaduje se, že v zemích původní členské “patnáctky” Evropské unie zemře každý rok na následky násilí, kterého se na nich dopustili jejich partneři, 700 – 900 žen. V České republice se s některou z forem domácího násilí za svůj život setká 38 % žen (podle mezinárodního výzkumu uspořádaného Sociologickým ústavem Akademie věd ČR v roce 2003). V důsledku domácího násilí umírají ženy i v České republice, přesné statistiky ale neexistují. Podle údajů Policie ČR (článek zde) umírá každý rok v důsledku vražd motivovaných osobními vztahy v ČR několik desítek žen.

Za prvních devět měsíců letošního roku Policie ČR zjistila 74 vražd motivovaných osobními vztahy. Stíháno je 77 osob, z toho 63 mužů, 3 mladiství 1 nezletilý a 10 žen. Za rok 2012 bylo vyšetřováno 104 vražd motivovaných osobními vztahy (vyšetřováno bylo 111 osob, z toho 1 nezletilý, 13 žen a 97 mužů). Tato čísla ale neudávají počet vražd v důsledku domácího násilí. V roce 2012 Policie šetřila 603 činů Týrání osoby ve společném obydlí podle §199 TZ, vyšetřováno bylo 463 osob, z toho 13 žen a 450 mužů.

I když se mnohé v naší společnosti a legislativě změnilo, nestačí to. Máme již devátým rokem trestný čin týrání osoby blízké žijící ve společném obydlí, již téměř šest let existuje vykázání pachatele domácího násilí, trestný čin je již tři roky stalking. Přesto jsou to často stále ženy, kdo musí opouštět domov, pokud dochází k násilí, aby si zachránily život a ochránily děti. Řada činů není vyšetřována podle §199 TZ jako domácí násilí, ne vždy dojde k vykázání.

Násilí je bohužel ve společnosti stále zlehčováno a označováno jako domácí hádky a potyčky.

Celý projekt Tiché svědkyně (Silent Witness) původně vznikl v roce 1990 v Minnesotě z iniciativy umělkyň, které se nechtěly smířit s narůstajícím počtem zavražděných žen svými partnery. Chtěly upozornit na problematiku domácího násilí a připomenout životy 26 žen, které byly zabity svými partnery. Autorky tyto postavy žen pojmenovaly jako Tiché svědkyně. Poprvé se v roce 1991 sešlo v Minnesotě více než 500 žen, které se vydaly s postavami Tichých svědkyň do State Kapitol. V roce 1997 bylo do projektu zapojeno již 46 států USA.

Od té doby až do současnosti se každoročně připomínají těmito výstavami, či pochody se siluetami červených soch – zabité ženy, které přišly o svůj život v důsledku domácího násilí. Česká republika se akcí o.s. ROSA v roce 2003 stala 21. zemí na světě, zapojenou do projektu, jehož smyslem je nezapomenout na zabité ženy, které přišly o svůj život v důsledku domácího násilí, a aby smrt těchto žen vedla k větší citlivosti vůči domácímu násilí.

Autorem českých soch je akademický malíř Zdeněk Prokop. 13.11.2013 Mgr. Martina Hronová, ROSA]]>