Ženy zažívající domácí násilí se dovolají nonstop a   bezplatně na novou linku 116 016  i v České republice.  „Číslo 116 016  je evropské harmonizované číslo pro oběti násilí na ženách. Rada Evropy oznámila vyčlenění tohoto evropského čísla při příležitosti Mezinárodního dne proti násilí na ženách v roce 2022 a vyzvala všechny členské země, aby zajistili provoz linky 116 016 pro oběti násilí na ženách na svém území. Harmonizovaná linka pomoci má sloužit k boji proti násilí na ženách a k pomoci obětem v souladu se strategickými dokumenty Evropské komise jako jsou strategie rovnosti žen a mužů 2020-2025 a návrhem směrnice o boji proti násilí na ženách a domácímu násilí. V České republice spustila provoz Linky 116 016 k  25.listopadu 2024 organizace ROSA centrum pro ženy, z.s.“ říká vedoucí krizové pomoci ROSALIN PhDr. Branislava Marvánová Vargová.  A doplňuje: „Linka 116 016 je v provozu nonstop, je bezplatná a ženy na ni mohou volat i anonymně.“

Krizové centrum ROSALIN poskytuje komplexní specializovanou pomoc ženám, které zažívají násilí v blízkých vztazích. Od spuštění provozu krizového centra 1.6.2022 bylo prostřednictvím dosavadní telefonní linky, chatu nebo mailového poradenství organizací ROSA centrum pro ženy odpovězeno 8 813 dotazů týkajících se problematiky domácího násilí. Krizové centrum ROSALIN je v provozu nonstop a kromě bezplatné telefonní linky poskytuje také krizový pobyt pro ženy a děti, které jsou v akutním ohrožení a setrvání v domácnosti pro ně není bezpečné. Bezplatný krizový pobyt na utajené adrese poskytuje ženám a jejich dětem nejen bezpečné místo, ale i komplexní krizovou, psychosociální a právní pomoc. Všechny pracovnice centra jsou proškoleny v poskytování pomoci a podpory obětem domácího a genderově podmíněného násilí. Za dobu fungování poskytlo krizové centrum ROSALIN bezpečné místo a specializovanou pomoc 62 ženám a 62 dětem. K pobytu jsou přijímány ohrožené ženy s dětmi i bezdětné.

Ženy, kterým byl poskytnut krizový pobyt, byly ohroženy závažnými formami domácího násilí. V 94 % byli jejich partneři extrémně žárliví a kontrolující, 88 % z nich se partneři snažili izolovat od okolí a omezovat jejich kontakty, 83 % žen zažilo nátlak a vyžadování poslušnosti, 61 % žen bylo vystaveno nebezpečnému pronásledování, 28 % žen bylo svým partnerem znásilněno a dalších 66 % zažilo jiné formy sexualizovaného násilí. 67 % žen, které prošly krizovým pobytem bylo v době trvání vztahu svým partnerem či manželem škrceno a 44 % žen bylo ohrožování zbraní.  Téměř 70 % žen zažilo vyhrožování zabitím ze strany svého partnera či manžela.

V případech domácího násilí je důležité, aby byla pomoc pro oběti bezplatná a  dostupná jak místně, tak časově. Krizové centrum ROSALIN má celorepublikovou působnost a je v provozu nonstop. Bezplatná krizová linka může pomoci předcházet tragickým koncům domácího násilí.

„V České republice bylo v roce 2024 k dnešnímu dni zavražděno v důsledku domácího násilí  podle zdrojů v denním tisku 22 žen a 2 děti,“  říká Zdena Prokopová zakladatelka ROSA – centrum pro ženy. „ Jejich smrt je smutným koncem dlouhodobého týrání, ponižování a násilí. I proto se organizace ROSA v roce 2003 přidala k projektu Tiché svědkyně, který osudy těchto žen mapuje a připomíná.“ Za 24 let evidujeme  282 zavražděných žen  a v posledních letech i 9 malých  dětí.