Pomoc pro ženy, oběti domácího násilí ve Vídni a v Praze srovnávat lze, obě města jsou shodně velká. Vídeň má asi 1,6 milionu obyvatel, Praha má 1,257 milionu obyvatel. Přesto je nesrovnatelná: počtem míst v azylových domech, telefonních linek specializovaných pro ženy, možnostmi terapeutické a osvědčené práce s pachateli násilí.
Vídeň
- Ženy, které zažívají domácí násilí se mohou ve Vídni obrátit hned na 4 utajené specializované azylové domy, které dodržují speciální standardy pro práci s týranými ženami. (Celkem je v Rakousku 30 specializovaných utajených azylových domů pouze pro ženy, oběti domácího násilí (podle EU má být 1 místo – na 10 000 obyvatel, v Rakousku mají 759 míst pro ženy, oběti domácího násilí, měli by zde mít 830 míst pro ženy, oběti domácího násilí).
- Azylové domy jsou placeny Magistrátem města Vídně, azylové domy si nemusí žádat o žádné granty, financování je automatické. Tyto domy jsou propojeny v asociaci (ač jsou na různých místech Vídně), vědí, kde je volné místo, mají i společné poradenské centrum. V těchto azylových domech je kapacita 175 míst.
- Navíc mají ještě 52 azylových bytů pro ženské oběti domácího násilí, pokud žádají ženy po odchodu z azylového domu sociální byt, přednostně jej dostanou.
- S týranými ženami, pracují pouze specialistky ženy, tak jak to určuje EU.
- Přístup k ženám, obětem domácího násilí je na genderovém feministickém přístupu, a to nejen v ženských organizacích, ale i na Policii ve Vídni, tak v Intervenčním centru.
- Ve Vídni (ale i v celém Rakousku) mají non stop bezplatnou Help-linku pro ženy, ve kterých pracují opět jen specialistky v oblasti domácího násilí, pouze ženy. Jen ve Vídni mají 6 specializovaných linek pro ženy.
- V Intervenčním centru Vídeň pracují opět pouze specialistky na domácí násilí – ženy. Vykázání je na 14 dní, pak jej lze předběžným opatřením prodloužit o 4 týdny, případně i déle. Každá oběť násilí má nárok na bezplatnou psychosociální pomoc a bezplatnou právní pomoc.
- Ve Vídni bylo za rok 2012 vykázáno 3 245 násilných osob. (V celém Rakousku bylo za rok 2012 vykázáno 9 000 osob.) Klienty intervenčního centra jsou ženy v 86,9 % a muži v 13,1 % . Muži jsou pachateli v 90,4 % případů a ženy v 9,6 % případů, které intervenční centrum řešilo. Praha
- V Praze jsou pouze dva azylové domy pro ženy oběti domácího násilí s utajenou adresou: ROSA a Acorus. Pak jsou ještě v Praze další nespecializovaná zařízení, která mají různé cílové skupiny od bytových a sociálních problémů po bezdomovectví, nefungují tu další specializované azylové domy, které umí pracovat s týranou ženou: speciální postupy a bezpečnostní plánování, aby se minimalizovalo riziko napadení. (Další dva podobné domy jsou jen v Brně – Magdalenium, Helena.)
- ROSA – má 35 lůžek (jeden AD + 2 azylové byty) na utajené adrese, nemáme žádné pořadníky, přednost mají konkrétně ohrožené ženy domácím násilím. Acorus má registrovanou kapacitu 24 míst. To je na celou Prahu a okolí 79 míst.
- Všechny registrované sociální služby musí dodržovat zákon 108/2006 Sb. -který je stejný pro všechny zařízení, včetně bezdomovců, nemáme zde zakotveny speciální standardy pro ženy, oběti domácího násilí, odbor sociálních služeb MPSV se k této snaze staví odmítavě. Ačkoli pro je Výbor pro prevenci násilí a v Národním akčním plánu schváleném vládou na roky 2011-2014 je zmíněno, že se musí být vytvořeny specializované standardy při práci s oběťmi domácího násilí. Přesto v azylovém domě ROSA pracujeme dle Minimálních evropských standardů, například zde pracují se ženami pouze ženy specialistky na domácí násilí. Priorita je bezpečí – proto vyhodnocujeme nebezpečí, které ženám hrozí, děláme profil pachatele násilí, sestavujeme bezpečnostní plán.
- V Praze (ale i celé ČR) zcela chybí non stop bezplatný telefon pro ženy, oběti domácího násilí, kde by pracovaly pouze ženy, specialistky.
- V Praze bylo vykázáno za rok 2012 pouze 138 násilných osob, (v období od 1.1. 2013 do 30.9.2013 bylo v Praze vykázáno jen 112 osob) (v celé ČR za rok 2012 bylo vykázáno 1 407 osob)