Už nejenom neúplné rodiny straší růst cen, zdražování tepla a elektrické energie. Obavy zesiluje i to, že nelze ani odhadnout o kolik procent či korun vlastně vše v nadcházející zimě zdraží. Problémy s tím, jak utáhnout rostoucí ceny ze svých příjmů by mohli mít především senioři, samostatně žijící jednotlivci s nízkými příjmy, ale hlavně samoživitelky.
Obavy potvrzují všechny průzkumy a výzkumy veřejného mínění. Například podstatně hůře než před rokem vnímá hospodářskou situaci země 86 procent Čechů. Téměř polovina populace (47%), vidí velký problém ve zdražování potravin. V exekuci je současnosti kolem 630 tisíc osob. Na jednu osobu připadá 6,2 exekucí. To jsou lidé, kteří podlehli panice, východisko ze svých dluhů či složité finanční situace řešili novou půjčkou, navíc často od různých pochybných společností
Dilematu, zda v příštích měsících vyjdu s penězi či nikoli, je však možné předejít či alespoň snížit dopad zdražování na naše peněženky. Shodují se na tom finanční poradci Partners, společnosti, která poradí, jak se svými financemi v každé situaci vyjít.
Žena, která sama živí své dvě děti a má prostě málo peněz rozhodně nezačne cestu úspor tím, že si pořídí na střechu domu, kde bydlí, solární panely. Nemá peníze ani ta tepelné čerpadlo či na změnu vytápění bytu z plynu na dřevní štěpku. Často totiž nemá peníze ani na holý nájem. Přesto i ona, se svými omezenými prostředky může vyjít s tím, co má k dispozici.
Samozřejmě, je možné okamžitě zhasínat, když odejdeme z místnosti, můžeme omezit koupání, při vaření dávat na hrnec pokličku. To ale většinou nepřinese takové úspory, aby se rodina dostala z finančních problémů.
První krok, říká finanční poradce Jaroslav Gall ze společnosti Partners, musí začít u tužky a papíru. Přehledně si především napsat, jaké výdaje jsou ten který konkrétní měsíc nutné. Tedy, které musím zaplatit a kde není možné šetřit, protože výdaje jsou předem dané. Sem patří především výdaje na nájem, dále poplatky za telefon či internet, obědy ve školní jídelně, jízdenky na městskou hromadnou dopravu.
Do druhé kolonky, kterou bychom mohli nazvat standard, zapíšeme to, co většinu běžně každý měsíc kupujeme. Tedy především základní potraviny. Nákup po této inventuře bude trvat o něco déle. Budeme muset nad tím, co kupujeme přemýšlet a porovnávat ceny. Například krabička s 25 čajovými sáčky může stát 64, 30 ale i 20 korun. Totéž platí u oblečení.
A pak si na třetí papír nadepíšeme položku nadstandard. Tedy výdaje, bez kterých se obejdeme, ale které jsou pro nás, jak si myslíme, také důležité. Tedy například cigarety, káva, alkohol, pivo. Že to jsou denně malé sumy?
Pokud denně vykouříme jednu krabičku cigaret, je to 120 korun. Za měsíc 3 600, za rok 43 200.To je výdaj, za který bychom zaplatili veškeré energie i přes jejich růst.
V době, kdy máme malé příjmy a současně rostou ceny, odložíme i nákup rychlejšího počítače či luxusního telefonu atd. Přestaneme se také spoléhat na štěstí a omezíme například nákupy různých stíracích losů slibujících miliony, různé sázky atd. Většina Čechů věří, že sázením rázem zvrátí svoji nepříznivou finanční situaci. Za loterie, sázkové hry, automaty, atd, ročně Češi utratí 400 miliard korun! Utratí 400 miliard, peněz, které mají v peněženkách a které by mohli vydat za něco zcela jiného, co by jim v jejich momentální tíživé situaci skutečně pomohlo.
Vedle měsíčního rozpočtu si musím ještě udělat seznam, komu a kolik dlužím. Je třeba si natvrdo říci, že před dluhy neutečeme, a pokud ano tak jen na pár týdnů či měsíců.
A pak následuje nezbytný a velmi bolestivý krok: sečteme výdaje z našich tří papírů a porovnáme je s naším měsíčním příjmem. Škrty, zejména na papíru č. 3 – nadstandard bychom měli dosáhnout toho, aby naše příjmy a výdaje byly minimálně vyrovnané.
Vést si domácí rozpočet je prvním, ale hlavně základním krokem k tomu, abychom se nedostali do finančních problémů. A pak je tady druhá podmínka jak s penězi vyjít, říká Jaroslav Gall: nepanikařit, nedělat unáhlená rozhodnutí.
Nepanikařit, myslet
Když se řada lidí podívá do peněženky a vidí její prázdnotu a současně vidí nezaplacené složenky, propadá panice. Východisko začne často hledat v různých půjčkách, v hazardních hrách ( možná za poslední stovku vydělám statisíce). To je největší a nejčastější a také nejhorší chyba. Pokud nemám peníze ( což se může stát každému), neopatřím si je novou půjčkou, rozšířením již existujících dluhů.
Dostat se do finančních problémů není žádná hanba či něco, co musíme skrývat. Finanční problémy v současnosti podle Institutu prevence a řešení předlužení řeší denně 24 % tedy čtvrtina českých domácností.
Co znamená nepanikařit ale myslet i za situace, kdy nemáte dostatek peněz či vás deptají dluhy?
Prostě to přiznat, vyhledat odbornou poradu nebo alespoň někoho, kdo je schopen se na váš problém podívat s chladnou hlavou a spolu s vámi hledat východisko.
Co to znamená? Když jsem například dlužen bance, nejsem schopen splácet půjčku, není dobré zahájit mlčení, nesplácet, na dopisy banky nereagovat, dopisy od banky nepřebírat, či se snažit měnit adresy a bydliště.
Nakonec, když dojde na nejhorší, vás policie stejně najde, před exekutorem neutečete a dluh, třeba pár tisíc, se změní v obludné splátky několika desítek či set tisíc. To je pak opravdu problém.
Rozumné je, prostě dojít do banky a říci – mám problém, chci to řešit, momentálně nemám velké či žádné příjmy. Pro banku je lepší, se dohodnout na splátkách. Navíc v současné době je dobré využít akce Milostivé léto, které vás dokáže zbavit i velkých dluhů. Jak na to, poradí v dluhových poradnách.
Když nemám peníze na zaplacení azylového ubytování, není řešením slibovat, že vše jednou zaplatím či se nenápadně přemístit do jiného azylového zařízení. Optimální cesta je poradit se se sociálními pracovnicemi azylového domu, jak dlužnu částku zaplatit, kde vzít peníze, tedy kde je vydělat a za jakých možností. Není ostudou požádat o pomoc formou některé státní sociální podpory, se kterou poradí na Úřadech práce, či na portálech Ministerstva práce a sociálních věcí nebo na sociálních odborech obecních úřadů.
Se složitou finanční situaci je dobré seznámit i děti – tedy ve věku, kdy jsou schopné pochopit, o čem je řeč. To, že jim nekoupíte vše co chtějí, není proto, že je nemáte ráda, ale proto, že na to v tuto chvíli nemáme. Což se změní, například až budete moci jít do práce, až seženete školku. Děti to ve většině případů pochopí.
Vánoce jako zkouška
Pomalu se blíží období Vánoc. Období, kdy chceme nejen dětem, našim blízkým udělat radost, dopřát jim to, po čem touží, projevit lásku i dárkem. Je to období plné emocí, kdy bychom chtěli zapomenut na všechny starosti a trable. Navíc obchody, různé finanční instituce nabízejí snadnou cestu, jak si udělat bohaté a krásné Vánoce, udělat radost svým bližním. Stačí jen podepsat dohodu o půjčce.
Již méně hlasitě se ale upozorňuje na to, že se půjčka musí nejen splatit, ale často s velkým úrokem. Pokud vám po vaší finanční inventuře vychází, že vám nezbývají žádné volné peníze, z čeho chcete půjčku splácet? Období Vánoc je z pohledu financí tím nejsložitějším ale i nejrizikovějším obdobím.
Východiskem je i při malých příjmech na vánoční období myslet celý rok. Velikost daru není měřítkem citů a hezkých vztahů.
Hlavním cílem všech vašich kroků v oblasti financí je, nezadlužovat se a naučit se vyjít se současnými příjmy. Také hledat a najít ty, kteří vám při tohle nelehkém hledání finanční stability poradí a pomohou.
PhDr. Jiří Vavroň